Zimní pneu

Zimní pneu

 

Zimní pneumatiky – levně
Nabídka zimních pneu se slevou! Autorizovaný prodej, doprava zdarma

Nezbytnou součástí zimního vybavení vašeho automobilu jsou bez pochyby zimní pneumatiky. Je to věc, kterou byste rozhodně neměli podceňovat. Jejich cena začíná již na 600 Kč a může se vyšplhat k několika tisícům. Zimní pneumatiky nejsou nedílnou součástí pouze v zimě, kdy je mráz a sníh, ale již v podzimních večerech a ránech, kdy teplota klesne pod 7 stupňů Celsia. Právě v tuto dobu klesá adheze letních pneumatik a díky tomu se značně prodlužuje brzdná dráha vozidla, a proto tedy hrozí riziko dopravní nehody. Na některých úsecích našich silnic a dálnic platí dopravní značení, které přikazuje používat zimní pneumatiky již v podzimních měsících.

Proč ale vlastně zimní pneumatiky používáme? Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z mnohem měkčí směsi, díky které na ledu, sněhu, ale i suché silnici lépe sedí. Toto platí ale pouze do již zmíněných sedmi stupňů Celsia nad nulou, protože poté přilnavost klesá a je třeba přezout na pneumatiky letní. Pro zimní pneumatiky také platí jedno zvláštní pravidlo, nazývá se pravidlo čtyř čtyřek. Jedná se tedy o to: 4 zimní pneumatiky, tzv. 4 mm dezén, stáří maximálně 4 roky a 4 měsíce na autě. Obecně platí, že čím větší má dezén hloubku, tím větší a lepší záběr má pneumatika na sněhu. Pneumatiky s dezénem menším 4 mm nemají téměř žádný záběr. Další podmínkou je, že všechny pneumatiky musejí mít stejný vzorek, jinak se ovladatelnost vašeho vozu značně zhorší.

Možná vás napadne otázka, proč musejí být 4 zimní pneumatiky a nestačí jen 2. Pokud si dáte 2 zimní pneumatiky pouze na přední nápravu a letní pneumatiky necháte na zadní nápravě, letní pneumatiky okamžitě ztrácejí veškeré své jízdní vlastnosti. Je pravda, že se automobil určitě skvěle rozjede, jenže auto se může lehce dostat do smyku. Pokud si dáte zimní pneumatiky na zadní nápravu a letní pneumatiky necháte na nápravě přední, stane se při pokusu o zatočení vaše auto neovladatelné a životu nebezpečné. Proto je základním pravidlem použití 4 zimních pneumatik, stejného vzorku a stáří.

Pneumatiky levně
Nakupte kvalitní pneu od 555 Kč! Doručení zdarma po celé ČR.

Zimní pneumatiky je nutno specificky skladovat a dodržovat při používání doporučených kritérií. Například nesmíme překračovat stáří 4 let, protože zimní pneumatiky mají specifické složení, lišící se od letních pneumatik. V zimních podmínkách fungují v pneumatikách chemické procesy. Vytrácejí se přidané oleje a silice, a proto se po čtyřech letech nedoporučuje dále zimní pneumatiky používat. Důležitý je také výběr správného rozměru pneumatiky (tento údaj lze najít ve velkém technickém průkazu vašeho vozidla). Nesmíme také zapomenout na rychlostní index (musí být větší než uvedená maximální konstrukční rychlost). Skladovat zimní pneumatiky je třeba v chladném a tmavém místě (garáž, sklep,..). Pokud budeme skladovat celá kola, je nejlepší pneumatiky na sebe naskládat do stohu a nechat nahuštěné na provozní tlak po celou dobu skladování. Budeme-li uvažovat o skladování pneumatik samotných bez ráfku, je nejlepší je skladovat ve stojaté poloze a občas je
pootočit, aby nedošlo k deformaci.

Nedílnou součástí zimních pneumatik jsou různé značky a indexy. Pro příklad si nějaké uvedeme:

DOT – týden a rok výroby pneumatiky
M O – homologace na Mercedes Benz
NO – homologace na Porsche
* – homologace na BMW
F – homologace na Fiat
FR,M FS – zesílená ochrana ráfku

RF, XL – zesílená bočnice (zesílený index nosnosti)
OWL – bílé nápisy na bocích pneumatiky
RBL – vystouplá písmena na bocích pneumatiky
A/T – all terrain

AW- all weather – celoroční

M S – označení zimních pneumatik (v překladu Mud and Snow- bláto a sníh)

Na výběr máme z mnoha desítek značek a druhů, což nám umožňuje několik desítek internetových obchodů s pneumatikami. Za poslední 4 roky podle posledních průzkumů klesla průměrná cena pneumatik o 60%. Velká konkurence umožňuje koncovým zákazníkům ušetřit další peníze, z čehož se stává nákup pneumatik po internetu bezkonkurenční výhodou.

Zimní pneumatiky – levně
Nabídka zimních pneu se slevou! Autorizovaný prodej, doprava zdarma

Odkazy na webu trk.cz: autobazar