Zimní bundy

Zimní bundy

 

Zimní bundy

Při výběru zimní bundy je třeba si dobře rozmyslet, k jakému účelu si bundu kupujete. Do města nepotřebujete nepromokavou bundu s parametry do extrémních podmínek a dokonce ani podlepenými švy. Zateplenou bundu se sněhovým límcem přes zadek naopak oceníte na lyžích a při dalších zimních sportovních radovánkách.


Sportovní bundy Bavme se tedy nejdříve o bundách pro sportovně založené ženy. Jestliže jste sportovní typ a chcete se při zimních vycházkách nebo koulovačce s dětmi cítit dobře, je pro vás sportovní hřejivá bunda to pravé. Sportovní značky se předhánějí v široké nabídce zimních bund, zbývá jenom vybrat tu nejvhodnější. Dámské, pánské i dětské zimní bundy těchto výrobců mají vodní sloupec až 20 000 mm, chráněné zipy, podlepené švy, některé bundy umožňují nosit chránič páteře, propojení s kalhotami, takže zima si na vás netroufne a celkově budete lépe připravení na extremní sporty a pohyb v drsných podmínkách. Design zimních bund sleduje současné módní trendy, nikdy však na úkor funkčnosti oděvu. Samozřejmostí tedy je, že dobrá bunda by měla být odolná proti větru, ale i dešti. Měla by mít teplou podšívku, pohodlný střih, nastavitelnou šířku rukávu a nejlépe hodně zajímavých detailů, které dodají bundě šmrnc. A nezapomínejme i na to, že pro celkově dobrý dojem také doplňky jako je šála, rukavice a čepice musí být ve sportovním stylu.

Dámské elegantní bundy elegantnímu stylu se hodí bunda vypasovaná s kožíškem, a to v jakékoliv barvě. Dobře vypadají delší bundy. Nebojte se pásků, protože ty působí na elegantních bundách opravdu krásně a celý outfit oživí. Hledejte originální bundu se zajímavými detaily, ve které se budete cítit skutečně šik. K elegantním bundám se hodí kozačky na podpatku, chlupatá nebo jednoduchá šála, pěkná čepice a sáhnout můžete také po klobouku. Elegantní bunda podtrhne vaše křivky a vy budete působit sexy. Nejpraktičtější pro vás možná bude mladistvá bunda, kterou budete moci nosit kamkoliv. Lehce sportovní, ale i sexy . Takové bundy mohou být lesklé a hlavně jsou zajímavé, netradiční. V tomto typu bundy rozhodně nebudete splývat s šedí mrazivých dnů a každý si vás všimne.

Podle použitého materiálu a způsobu zpracování můžeme zimní bundy rozdělit do tří kategorií:

• bundu zateplenou (péřovou nebo syntetickou)
• bundu nepropro s vpínací nebo všitou flískou
• flísku s větruodolnou úpravou

Zateplené bundy péřové se dají koupit i mimo outdoorové speciálky, od hypermarketů přes trh na náměstí až po lyžařské obchody. Dobrým měřítkem kvality je střih bundy, prošití, množství a kvalita náplně. Ta je určena podílem tzv. prachového peří (nejlepší je 90/10, tzn. 90% prachového peří, 10% drobných pružných pírek, zaručujících tvarovou stálost) a tzv. plnivostí. Důležitý je svrchním materiálem v podobě Pertexu (či podobného materiálu – hustě tkaného nylonu). Jste-li náročnější a pohybujete se ve vlhkém prostředí, nezbývá než si připlatit za kvalitnější svrchní vrstvu, nejlépe Gore-Dry Loft nebo Excel Dry, která je zárukou nepromokavosti, prodyšnosti a větruodolnosti. Taková bunda s nepropro (nepromokavá a prodyšná) membránou je určená do skutečně extrémních podmínek a v českých podmínkách ji nejspíš moc neužijete. Výhodou péřové bundy je především její nízká hmotnost a nepřekonané termoizolační vlastnosti. Nevýhoda naopak spočívá v náročnosti údržby, vyšší ceně a omezeném použití – péřové bundy jsou totiž choulostivé na vlhkost.

Zateplené bundy se syntetickou náplní mají vedle péřových bund stále vzrůstající podíl na trhu. Jejich termoizolační schopnosti se neustále zlepšují. Je třeba mít na paměti, že tepelné vlastnosti nejsou dány jen množstvím a objemem náplně, ale také jejich typem a kvalitou. Obecně se mezi základní typy počítají dutá vlákna, mikrovlákna a jejich směsi. Ale za poslední desetiletí se objevilo takové množství značek vláken, že se v nich orientují jen experti a samotní výrobci.Všechna syntetická vlákna se vyznačují nenáročnou údržbou, snadnou stlačitelností, univerzálností použití. Cenově jsou tyto bundy přijatelnější než péřové.

Bundy nepropro s vpínací nebo všitou flískou Nepropro bunda (nepromokavá a prodyšná) s vepnutou nebo všitou flísovou bundou je určitým kompromisem mezi teplem a variabilností. Máte tak tři věci ve dvou kusech: Nepropro bunda má svůj význam i bez flísové vložky. Nepropro bunda má dle udávaných parametrů celoroční použití. Flísová bunda je dnes poměrně rozšířená. Najít tu pravou flísovou, hřející a více než rok sloužící bundu však může být složitá záležitost. Zřejmě víc než kdy jindy se zde vyplatí zakoupit značkový výrobek, u něhož existuje určitá záruka gramáže, termoizolačních vlastností, voduodpudivosti a vnějšího vzhledu. Značkové výrobky jsou bez problémů k dostání v outdoorových speciálkách, kde byste se měli seznámit s bundami od více výrobců. Vyplatí se s sebou vzít nepropro bundu, pokud ji již vlastníte, abyste si vyzkoušeli, zda střih flísové bundy je kompatibilní se střihem bundy. Pozor si dejte zejména na šířku rukávů, délku bundy, límec a zipy. Vepnutá flísová bunda v nepropro bundě tvoří funkční zimní bundu, fungující na principu cibulového systému. Flís plní funkci termoizolační, nepropro bunda chrání před větrem a deštěm a s větracími kapsami umožňuje regulaci celého systému. Všitá flísová bunda tvoří s nepropro bundou neoddělitelný komplet.

Flísky s větruodolnou úpravou Poměrně málo známé je sloučení větruodolných a termoiziolačních vlastností do jedné bundy. Výsledkem je neprofukavá membrána začleněná do flísu s vysokou gramáží. Hřát vás tak bude velice příjemná zimní bunda, ve které si nebudete připadat jako sněhulák.

Logika typu „čím dražší, tím teplejší, a tudíž lepší“ pro zimní bundu tak úplně neplatí. Ubránit se drkotavým zubům, nafialovělým rtům nebo naopak zimní bundě omotané kolem pasu pomůže jen dobrý odhad účelu a pečlivý výběr. Dejte si záležet a šťastnou ruku!