Záclony

Záclony

 


Definice říká, že záclony jsou upravený, lehký, průsvitný až průhledný textilní materiál sloužící k dekorativním účelům, částečnému stínění a clonění pohledu do interiéru. Zkušenosti napovídají, že zastávají částečně i ochrannou funkci před pronikáním prachu z venkovního prostředí do vnitřku bytu.


Záclony, závěsy, rolety mohou podtrhnout, ale i zásadně proměnit vzhled vašeho domova. Na tyto prvky interiéru má vliv vkus jeho obyvatel, daná doba, země, společnost… Jiné záclony věšely do oken naše babičky a maminky, jiné dekory volí naše generace… a  např. v Holandsku se vlivem tradice bez záclon většinou zcela obejdou. Univerzální návod na dokonale zvolené textilie neexistuje. Každý obytný prostor by však měl vycházet z potřeb, priorit a estetického cítění svého uživatele. Jak se však vyznat v nepřeberném množství materiálů a vzorů, které lze najít na současném trhu s dekoračními textiliemi?

Podívejme se na základní rozdělení záclon:

Jednobarevné záclony – záclony s dominující jednou barvou

Barevné záclony – vícebarevné záclony (obecně platí, že „do barev“ můžeme jít v místnostech, kde je dostatek světla)


Voil záclony – klasické záclony

Bordůrové záclony – záclony s designem, který ve spodní části tvoří bordurový vzor

Žakárové záclony – záclona s ozdobným zakončením

Crashované záclony – „mačkané“ záclony (struktura látky je strojově upravena)

Síťované záclony – záclony s dominantně velkými oky

Přírodní a režné“ záclony – záclony na dotek i pohled navozující pocit přírodních materiálů

Záclony s proužky – záclony s výrazným vertikálním dekorem

Záclony prší – záclony se zhuštěnými svislými , nebo vodorovnými „noky“

Provázkové záclony – záclony tvořené z jednotlivých provázků

Organza záclony – lesklé, lehké záclony

Dětské záclony – záclony s dětskými motivy

Vitrážkové záclony – záclonky menších šíří sloužící k dekoraci části okenních otvorů

Krajky na záclony – samostatné krajky, kterými se záclony zakončují

Záclony v průběhu svého vývoje prodělaly bouřlivý rozmach. Jejich užití se již neomezuje jen na tzv. jednoduché zavěšení na garnyži, ale rozvinulo se v celou řadu systémů.

Klasické záclony – záclona je uchycena na garnyži, na záclonové tyči, vitrážce, hliníkové kolejničce, lankové garnyži pomocí háčků nebo žabek. Horní část záclony je opatřena řasící páskou a dolní olůvkem ( některé záclony mají olověnou šňůru z výroby, jiné jsou opatřeny při šití tzv. kusovými olůvky.)

Římská roleta – záclona je opatřena suchým zipem, řasícími páskami s tunýlky pro laminátové tyčky, tunýlkem pro těžítko a uchycena na profilu římské rolety

Japonská stěna – záclona tvoří jednotlivé panely, které jsou v horní části opatřeny suchým zipem a ve spodní tunýlkem pro těžítko. Panely jsou uchyceny na jezdce profilů japonských stěn.

Záclonová žaluzie – záclona je opatřena speciální řasící páskou s druky pomocí nichž je připevněna k jednotlivým plastovým lamelám vertikální žaluzie. Spodní část záclony je opatřena olůvkem a fixována speciálními plastovými cvočky, aby kopírovala natáčení lamel. (novinka na trhu)

Jak záclony ošetřovat, aby si uchovaly co nejdéle svůj pěkný vzhled? Vyplatí se respektovat značení na etiketách výrobků, ale osvědčují se i vyzkoušené postupy našich maminek a babiček…

Základní doporučení je takové: Polyesterové záclony perte v roztocích saponátových pracích prostředků s teplotou lázně 40o C. Při praní v automatických pračkách volte program s velmi jemným odstřeďováním. Ještě vlhké je zavěšujte na okno.V případě potřeby je možno záclony lehce přežehlit žehličkou s termostatem nastaveným na max.druhý teplotní stupeň – do 150o C.

Neuškodí, když záclony namočíme přes noc do vody s některým namáčecím prostředkem, špína – i ta „zažraná“ se krásně odmočí, nebo ve vodní lázni – a tady už začínají „babské recepty“ – rozpustíme kilo soli. Druhý den nasypeme do pračky k prášku na praní 1 balíček prášku do pečiva. Aviváž pak zředíme s octem v poměru 1:1 a záclony vypereme tak, jak jsme zvyklé. Další rada se týká barevných záclon – při praní prý nevyblednou, namočíme-li je před praním do osolené vody. Máte doma ještě inkoust? Přidáním pár kapek inkoustu do poslední máchací lázně, budou záclony jako nové, protože inkoust oživí jejich barvu.

A všechny tyhle starosti v Holandsku nemají. Nicméně ten pocit soukromí a útulnosti, které vhodně zvolené záclony poskytují, za tu práci s výběrem a údržbou těchto textilií přece jenom stojí. Nemyslíte?