Vchodové dveře

Vchodové dveře

Vchodové dveře

Vchodové dveře jsou vstupní bránou do našeho domova. Zajišťují jeho bezpečí a současně jsou i jeho vizitkou. Vzhled dveří by měl ladit s celkovým charakterem domu či bytu. Především majitelé rodinných domků si dávají při výběru velmi záležet na jejich designu.

Stejně důležité jako jejich vzhled je ale také důležitá jejich bezpečnost a dobrá tepelná izolace.

Tradiční, osvědčené a stále krásné jsou dveře vyrobené z masivu. K jejich výrobě se nejčastěji používají dřeviny – smrk, borovice, meranti nebo dub. Nabídka zahrnuje širokou škálu typů, provedení jednokřídlové, dvoukřídlové, s nadsvětlíky, bočními díly apod. Používá se nátěrový systém odolný proti UV záření, který zahrnuje širokou škálu barev.

Konstrukce dveřního křídla může být klasická nebo moderní sendvičová. V případě klasické konstrukce je dveřní křídlo tvořeno rámem, který může být členěn příčkami. Do rámu dveřního křídla jsou vsazeny výplně, hladké nebo profilované kazety. Vchodové dveře v klasické rámové konstrukci křídla umožňují mnoho provedení od členitých a rustikálních až po moderní jednoduché designy. Oblíbené jsou skleněné výplně v různých provedeních, s ornamentálním sklem, pískovanými motivy či gravírami. U sendvičové konstrukce je rám dveřního křídla tvořen vícevrstvými lepenými hranoly, které jsou kryty vrstvami překližky a vrchní dýhou. Střed křídla je vyplněn PU pěnou s výbornými tepelně – izolačními vlastnostmi. Dveřní křídlo může být zdobeno nalepenými lištami, vyfrézovanými drážkami, mohou být vyříznuty otvory s vloženými izolačními skly. Vchodové dveře s moderním designem vynikající hladkostí křídla, mohou být se vsazeným sklem či frézováním.

Při výběru někdy vzniká dilema, zda zvolit dveře prosklené, které propouští více světla, nebo dveře plné, díky kterým bude narušen váš prostor co nejméně. Protože prosklené dveře a okna jsou nejčastějším místem napadení bytů, domů a budov, řešením zde mohou být bezpečnostní fólie. Její instalací zabráníte jak prohození předmětů, tak znesnadníte vniknutí případných pachatelů do objektu. Nalepená fólie odolá úderu kamene, sekyře a dalším nástrojům. Bezpečnostní fólie rovněž uchrání před pořezáním o skleněné střepy v případě rozbití okna. Fólie není na okně vidět a ani nezmenšuje množství světla přicházejícího do bytu. Má velmi kvalitní povrch odolný proti poškrábání. Fólie zajišťuje ochranu také před škodlivým UV zářením, a tím zabraňuje stárnutí interiéru..

Další alternativou jsou vchodové dveře vyrobené z oceli. Lze je objednat ve velkém výběru motivů, od historizujících až po velmi moderní design. Tyto cenově výhodné dveře se standardním vícenásobným uzamknutím dávají pocit bezpečí, šetří energii díky vynikající tepelné izolaci a vypadají zajímavě a hezky.

U všech typů vchodových dveří se důraz klade na těsnění dveřního křídla. Dobré tepelně izolační vlastnosti mohou být zajištěny těsněním v drážce po celém obvodu dveřního křídla, které dokonale chrání interiér před vnějšími vlivy. Prahy vchodových dveří bývají dnes řešeny tak, aby splňovaly požadavky normy na bezbariérový vstup a zabraňovaly tepelnému mostu – přimrzání.

Důležitou součástí vchodových dveří je kování. Je zde široká nabídka tvarů, odstínů a provedení. Používají se vícebodové bezpečnostní zámky a závěsy, elektrozámky. Bezpečnost dveří lze zvýšit osazením přídavných trnů.