Školní batohy

Školní batohy – na co dát pozor při výběru?

I když naše děti při výběru školního batohu hledí obvykle především na jeho vzhled, my rodiče bychom měli mít na mysli i další aspekty a to, aby splňoval tento  předmět denní potřeby další důležité parametry. Alfou a omegou školních batohů jsou pevná, anatomicky tvarovaná záda. Bandážovaná (polstrovaná) konstrukce podporuje správné držení těla a zamezuje tomu, aby školní učebnice tlačily na záda.  Často se u batohů pro oblast zad používá síťovaný prodyšný materiál, který zabraňuje propocení oděvů.  Tuto funkci plní i na vnitřní straně nastavitelných popruhů. Pro zdravé a pohodlné nošení by  popruhy  měly být široké asi čtyři centimetry, užší by se mohly zařezávat, a pro větší komfort nošení by v oblasti ramen měly být vypodloženy měkkým materiálem. Na ramenních popruzích v poslední době často najdeme i praktickou uzavíratelnou kapsičku na mobil a držák na pet lahev.Vítaným prvkem, který prodlužuje životnost batohu, je dno batohu odolné proti oděru. Kvůli stabilitě je dobré, aby dno bylo pevné. Batoh by měl být opatřen také vypolstrovaným držadlem pro pohodlné nošení v ruce, které někdy slouží i jako poutko na pověšení na háčku u lavice. Vhodnější variantou však je, když s touto možností školní batoh počítá a má ještě v horní části zad samostatné textilní přiměřeně dlouhé poutko na pověšení.
Důležitá je také hmotnost batohů, dřívější normy zaručovaly u aktovek pro první stupeň hmotnost do 1 200g, u starších žáků a studentů váha neměla překročit 1 400g. Školní učebnice a pomůcky jsou těžké samy o sobě, takže čím je batoh lehčí, tím pro naše děti lépe.
Zaměřit se musíme také na členění vnitřního prostoru batohu. Z praktických důvodů se  vyplatí  trvat na oddělené kapse na svačinu či lahev s tekutinou, ta bývá obvykle ze síťovaného materiálu a  umístěna vně batohu. Samotný prostor na učebnice, sešity, pouzdro a ostatní školní pomůcky by měl být rozdělen alespoň na dvě části, dětem se tak lépe v batohu orientuje a udržuje ve školních pomůckách pořádek.
Nepodceňujme ani význam bezpečnostnch prvků a reflexních nášivek, které někdy mohou být součástí obrázků na batozích a taškách. Reflexní proužky bývají umístěny také na popruzích  nebo po odepnutí na přední straně batohu. Zvýrazněné lemy obrysů tašky a popruhů tak napomáhají bezpečnému pohybu školáků na frekventovaných ulicích. Za signální barvy se považují žlutá, růžová, oranžová a zelená a doporučuje se, aby alespoň 20 procent přední plochy aktovky nebo batohu, zvláště pro mladší děti,  tyto barvy obsahovalo. Aktovka může být také doplňena blikačkou. Někdy bývají součástí školních batohů   nepromokavé přebaly, pláštěnky, s nánosem fluorescenční látky.
Ostatní „vychytávky“, jako jsou v  organizéru kapsičky na mobil, mp3 nebo CD přehrávač a  průvlek na sluchátka si nejspíš naši školou povinní ohlídají už sami. Šikovným doplňkem je i např. přenosná kapsička na mobil ve stejném designu jako je batoh nebo  kapsa na zip opatřená karabinkou na klíče.
Nabídka školních aktovek a batohů je skutečně pestrá  a optimální samozřejmě je, vybírat školní batoh přímo s dítětem, aby si samo vyzkoušelo, jak mu model sedí a vybralo si takový, který se mu líbí.  Ale  pozor…  Postavičky z momentálně oblíbených dětských seriálů nemusí být to pravé… Nebude totiž trvat  dlouho, a tyto obrázky budou „out“… a dítě se bude cítit s takovou aktovkou na zádech trapně a bude se dožadovat koupi nového školního batohu. Pokud tedy chcete, aby mu školní batoh dva tři roky vydržel, je dobré vzít i tohle v úvahu a nasměrovat potomka spíše k neutrálnímu a mírně nadčasovému designu.

Vyberte a kupte dětem školní batoh >> klikněte zde