Šicí stroje

Šicí stroje

 

Co jsem si koupila za jednu ze svých prvních výplat pro střední škole? Ano, byl to šicí stroj… Bylo to v minulém století, nabídka oděvů v obchodech byla ve srovnání s dneškem mizerná, ale Burda se svými precizními střihy se už občas sehnat dala… Dnes je situace zcela jiná, trh je bohatý ve všech segmentech – a týká se to i nabídky šicích strojů. A i když dnes šicí stroj není díky široké nabídce textilních výrobků všech cenových relací nezbytností, stále se najde dost žen, které rády realizují vlastní nápady, ruční práce je baví a mnohdy i uklidňuje… a určitě mají i kus pravdy v tom, že šicí stroj se v domácnosti vždy hodí.


Ačkoli mluvit o šití jako ruční práci je právě v případě šicího stroje tak trochu protimluv – vždyť šije přece za Vaše prstíky On… Ale nebylo to tak vždycky. První pokusy sestrojit šicí stroj se objevují až v polovině 18. století. Tehdy se ovšem jeho steh podobal více méně stehovacímu stehu a o jeho pevnosti lze úspěšně pochybovat. Praktický význam začal mít šicí stroj až ve své zdokonalené podobě o sto let později. V roce 1855 byl sestrojen moderní šicí stroj dnešního typu vídeňským krejčovským mistrem Josephem Maderspergerem. Princip spočíval v tom, že stroj pracoval se dvěma oddělenými nitěmi – horní nit vedla přes jehlu a spodní nit procházela člunkem, stejně tak je tomu dnes…

Počátek průmyslové výroby šicích strojů je ale jednoznačně spojen se jménem J. M. Singer, který byl hlavně velmi schopným obchodníkem. Jeho první šicí stroj přichází na svět v roce 1851. Šlo o jednoduchý šicí stroj, který měl svisle pracující jehlu, rameno stroje s vrchní hřídelí a rýhované kolečko, které látku posunovalo. Zatímco tyto stroje šily za pomoci mechanismu ozubených kol a jednoduchého dřevěného šlapadla, dvacáté století znamenalo pro šicí stroje nejen obohacení o další a další funkce ale také o elektrický pohon.

Šicí stroj v průběhu dějin získal pozici významného pomocníka nejen v domácnosti, ale stal se postupně i nenahraditelným při práci módních návrhářů a při tovární výrobě oděvů. Díky němu bylo možné snadněji šířit různé módní trendy a výroba oblečení začala být záležitostí představující mnohem menší časovou náročnost než tomu bylo kdykoli v minulosti.

A na co si dát pozor při výběru šicího stroje?

Rozhodně se doporučuje vsadit na osvědčené značky a vybírat mezi renomovanými výrobci. Stroj Vám bude sloužit patrně dlouhá léta, a tak ten peníz navíc, který v seriozních obchodech zaplatíte, se vám jistě vyplatí. Neznačkové šicí stroje, případně šicí stroje zakoupené na tržnicích, v akcích hypermarketů apod. jsou výrobky, od kterých s jistotou nelze očekávat spolehlivost, výdrž a výkon.

Šicí stroj by neměl postrádat některé základní funkce, mezi které patří například entlovací steh (zvaný cik-cak), zhušťovač stehů, který vám umožní volit délku stehu podle typu látky. Pro šití aplikací bude důležitá i možnost plynulého nastavení šířky entlovacího stehu. Čas od času je nutné ušít některý z komplikovaných tvarů, jako jsou rukávy, nohavice apod. Pro tyto případy mívají šicí stroje tzv. volné rameno, tzn. možnost oddělat spodní část šicí plochy, kdy zbude pouze rameno využitelné pro šití těchto částí oděvu. Neměl by chybět ani program automatická knoflíková dírka. Pokud jste začátečníci, oceníte nastavení plynulé rychlosti šití, takže se vám nemůže stát, že při neopatrném našlápnutí na pedál se stroj rozjede neuvěřitelnou rychlostí …a…. Je ještě mnoho funkcí, které současné šicí stroje nabízejí, záleží jenom na tom, co všechno od svého pomocníka očekáváte.