Pánské hodinky

Pánské hodinky

Žijeme v moderní civilizaci a náš každodenní život je už po staletí určován přesným časem. Pomáhají nám v tom hodiny – a hodinky. A jaká je jejich historie?

První kapesní hodinky vznikly z potřeb přesnější časové orientace kolem roku 1500 , tzv. Norimberské vajíčko. Od poloviny 19. století se rozběhla tovární výroba hodinek, zejména ve Švýcarsku, které byly spolehlivé a stále levnější. Potřebovali je všichni železničáři, pošťáci a další. Roku 1904 vyrobila firma Cartier pro francouzského letce Santos-Dumonta první náramkové hodinky, které od První světové války rychle nahradily hodinky kapesní. Vyráběly se v nejrůznějších tvarech a designu, od levných až po velmi drahé a technicky dokonalé stroje. V 50. letech se začaly vyrábět hodinky s automatickým natahováním, nejčastěji excentrickým segmentem (rotor), který se při pohybu ruky otáčí a natahuje pero. Další významnou novinkou byly křemenné hodinky (quartz), poprvé vyvinuté ve Švýcarsku, ale vyráběné od roku 1969 japonskou firmou Seiko. Zatím poslední novinkou jsou elektronické hodinky s automatickou rádiovou synchronizací, jejíž chyby chodu jsou v řádu nanosekund za den.

Ani současní pánové se bez hodinek neobejdou. Důležitými vlastnostmi zůstává přesnost, neporuchovost, odolnost – ale i mnozí muži si potrpí na to, aby hodinky budily dojem kvality, exkluzivity a elegance. Hodinky jsou praktický doplněk, který dokáží dodat muži ten správný styl. Měly by se hodit k jeho osobnosti. Na trhu je velký výběr pánských hodinek v různých cenových relacích pro každou příležitost – sportovní hodinky s mnoha funkcemi, klasické i reprezentativní hodinky. Upřednostňujte kvalitu a dejte přednost značkám, které mají v tomto sortimentu „zvuk“ a dobré jméno.

Podle čeho vybrat  hodinky

Výběr hodinek neuspěchejte, vybírejte pečlivě. Nabízíme pár tipů, na co se při volbě zaměřit.

Na první pohled každého zaujme vzhled hodinek. Volíme jej podle toho, kam budeme hodinky nosit a podle oblíbeného stylu oblékání. Rozlišujeme sportovní hodinky, které mívají mnoho nadstandardních funkcí, společenské hodinky a univerzální, které můžeme využít prakticky při každé příležitosti.

hodinkový strojek strojek značky QUARTZ je v hodinkách již tradicí, je nenáročný  a poháněný baterií. Pokud si chcete koupit klasické kvalitní hodinky, volte strojky mechanické nebo samonatahovací.

napájení hodinek – v současné době je možné napájení několika způsoby: baterií, solární energií, mechanickým pohybem ruky, natahováním.

krycí sklíčko – mělo by být odolné proti poškrábání a nárazu. Plastové – patří mezi nejběžnější a nejlevnější ale nevýhodou je, že se snadno poškrábe. Minerální – sklo s  vysokou tvrdostí, často má povrchovou úpravu proti poškrábání. Safírové – sklo s  velmi vysokou tvrdostí, tímto sklem jsou vybaveny kvalitní hodinky.

Materiál ovlivňuje trvanlivost a kvalitu hodinek. Materiály, které se používají pro  výrobu, jsou plasty, kovy, titan.

Hodinky mohou mít zabudovány mnoho dalších doplňkových funkcí, které nám mohou zpříjemnit jejich používání.

Osvětlení před zakoupením si ověřte, zda hodinky mají dostatečné osvětlení nebo zda jsou vybaveny luminiscenčními ručičkami, nebo ciferníkem

Vodotěsnost pokud si chcete zakoupit vodotěsné hodinky, dbejte na to, aby výrobce udával také hloubku v metrech nebo tlak v atmosférách, jedna atmosféra odpovídá deseti metrům. Pro běžné plavání jsou vhodné hodinky od 50m do 100m pro potápěče minimálně 200m

Kompas – vestavěný magnetický senzor, který ukazuje severní pól

Výškoměrvestavěné čidlo tlaku, které přepočítává nadmořskou výšku

Barometr – vestavěné čidlo, které měří barometrický tlak (tlak vzduchu)

Světové časy – ukazuje čas ve všech časových zónách všude na světě.