Interiérové dveře

Interiérové dveře

Většina z nás kupuje dveře a zárubně jen několikrát za život a přitom jejich výběr není vůbec jednoduchý a nabídka trhu je nepřeberná. Především si musíme ujasnit, jaký typ vnitřních dveří požadujeme. Kromě obvyklých osvědčených jednokřídlých dveří, můžeme zvolit i dveře dvoukřídlé, posuvné nebo skládací. Posuvné interiérové dveře se často používají pro přepažení větších prostor. Je to oblíbený způsob otevírání dveří, který nejen šetří prostor, ale je i výrazným designovým prvkem v interiérech. Oproti klasickým otevíracím dveřím mají však zhoršené zvukotěsné vlastnosti, včetně omezené možnosti uzamykání. Interiérové skládací dveře jsou řešením do těch prostor, kde klasické otvírací nebo posuvné dveře nelze osadit. Je ale třeba počítat s tím, že čistý průchod zárubní se i při plném otevření dveří zmenší.

Podle celkového charakteru interiéru volíme i design dveří a zohledníme materiál, z kterého jsou dveře zhotoveny. Mohou být vyrobeny z masivu nebo plastu, mohou být dýhované, fóliované či celoskleněné.

Klasický design vnitřních interiérových dveří a zárubní je inspirován tím, jak se dveře vyráběly po staletí. Tvoří je rámová konstrukce s dřevěnými kazetami a děleným sklem. Kazetové interiérové dveře a zárubně jsou ideální např. ke starožitnému či klasickému nábytku, hodí se do venkovských a horských chalup, penzionů a všude tam, kde požadujete kvalitu nepodléhající módním vlnám.

Vnitřní dveře jsou určené pro vybavení interiéru, proto se používají i dřeviny méně odolné proti povětrnostním vlivům jako je olše nebo buk, samozřejmě i další ušlechtilé dřeviny např. dub, jasan, javor. Přirozenou krásu ušlechtilých dřevin zdůrazní přírodní povrchová úprava oleji a vosky. V dnešní době jde o ekologicky čisté materiály, které jsou vyráběny z přírodních materiálů jako jsou např. borová pryskyřice, lněný olej, včelí a palmový vosk atd..

Výplně těchto masivních dveří mohou tvořit skla různého charakteru. Ručně vyráběná ornamentální skla umocňují přirozený vzhled dřevěných vnitřních dveří. Atraktivním vzhledem vynikají zatavená pískovaná skla, která lze snadno udržovat. Neomezený prostor fantazii poskytuje technologie zapečených skel – fusingu. Skla mohou být čirá i barevná, různých tvarů… U celoprosklených dveří se doporučuje bezpečnostní provedení skel.

V moderních interiérech se ve větší míře využívají plastové dveře. Ale nejenom tam. Paleta tvarových možností těchto dveřních systémů je prakticky neomezená – patří do ní klasické i moderní tvary a zároveň umožňuje i zcela individuální řešení. Můžete si dokonce nechat udělat kopii původních historických tvarů, aniž byste se museli vzdát výhod moderního dveřního systému.

Plastové dveře vyhoví Vašim představám nejen při volbě profilů, výplní, velikostí nebo zasklení. K jejich přednostem patří i velký výběr barev. Kromě osvědčené bílé a hnědé najdete v nabídce nejrůznější povrchy s designem dřeva, ale také velmi moderní sytě barevné odstíny. Jejich paleta sahá od purpurově červené přes signální modrou a smaragdově zelenou až po zinkově žlutou. Povrch plastových dveří je barevně stálý a na běžnou údržbu stačí jemný čistící prostředek

Skleněné dveře jsou vhodné především do moderních prostor. Skleněné dveře, ať již celoskleněné a nebo jen prosklené, dokáží prostor provzdušnit a vytvořit atmosféru plnou lehkosti. Nová konstrukce dveří umožňuje jednoduché usazení skla či výplně bez použití lišt. Výplně jsou do dveří vsunuty otvorem v horní hraně. Později si tedy sami můžete ve vašich dveřích změnit druh skla a nebo jej můžete zaměnit za dřevěnou výplň.

Na dveře interiéru nejsou obvykle kladeny tak vysoké nároky na zabezpečení, proto se používají jednobodové zámky na obyčejný klíč nebo cylindrickou vložku, pro koupelny a toalety lze využít WC zámky. Kování je dostání v mnoha provedeních, se štítky nebo rozetami, v různých povrchových úpravách a designech.