Dětské chůvičky


Dětské chůvičky

Dětské chůvičky jsou přístroje, které umožňují dohled a kontrolu nad kojenci a malými dětmi, i když nejste v jejich bezprostřední blízkosti. Jedná se o zvukové dětské chůvičky, videochůvičky a monitory dechů.
Přístroj se skládá ze dvou hlavních částí, a tou je dětská jednotka a rodičovská jednotka. Dětská jednotka je umístěna v blízkosti miminka, doporučuje se vzdálenost 1-,5m. Pomocí citlivého mikrofonu snímá zvuky. Některé chůvičky mají taky funkci měření teploty a vlhkosti vzduchu v pokoji a umí také monitorovat dech dítěte. Rodičovská jednotka je ta část přístroje, kterou mají rodiče u sebe, a pomocí níž posloucháte zvukové projevy dítěte, případně sledujete také další faktory.Důležitým ale do jisté míry problematickým údajem je dosah udávaný výrobcem. Jde o vzdálenost v metrech, na kterou jsou schopny obě jednotky komunikovat. Ta se však s větším počtem překážek mezi rodičovskou a dětskou jednotkou výrazně zkracuje. Pro jistotu se tedy doporučuje uváděný ideální dosah výrobku dělit až třemi. Také reálný dosah venku bývá zpravidla nižší než uvádí výrobce.
Velmi užitečnou funkcí je tudíž kontrola ztráty signálu. Snadno se totiž může stát, že půjdete s rodičovskou jednotkou mimo dosah a ani nebudete vědět, že miminko se už probudilo a pláče. Chůvičky, které disponují touto funkcí, okamžitě reagují na ztrátu signálu opticky, zvukově nebo vibracemi.
Počet kanálů  je důležitý údaj, zvláště pokud budete přístroj používat v hustěji obydlených oblastech, kde je vysoká pravděpodobnost, že budou lidé ve vašem okolí také používat chůvičky. Do měst se proto doporučují volit typy chůviček s co nejvíce kanály.

Komunikace může být jednosměrná nebo obousměrná. Pokud si přejete, aby jste mohli na miminko skrze chůvičky i promluvit, potřebujete chůvičky obousměrné. U některých výrobků lze nastavit úroveň citlivosti, od které dochází k přenosu zvuku. Pokud např. rodiče chtějí být upozorněni na pláč dítěte, nastaví citlivost nízkou. Indikaci úrovně hluku signalizuje chůvička nejenom přenosem zvuku, ale taky většinou světelnou signalizací. Praktickou pomůckou je také vibrační upozornění. Funguje to podobně jako mobil, takže chůvičku můžete nosit v kapse a vibrace vás upozorní, jestliže se s miminkem něco děje. Zajímavou doplňkovou funkcí je i druh přenosu zvuku . Pokud je uvedeno „nonstop“, znamená to, že se zvuk přenáší pořád, i když je ticho. Vox znamená, že  přenos zvuku aktivuje až zachycený zvuk (hranici co se má přenést určuje citlivost přístroje). Některé přístroje umí oba režimy.

Potřebnou funkcí je kontrola vybitých baterií, kdy nás chůvička předem upozorní, že brzy dojde k vybití baterií. Pokud je rodičovská jednotka nabíjecí, nemusíte již dokupovat k chůvičkám baterie. Některé jednotky používají dobíjecí stojánky a některé se nabíjí pomocí síťového adaptéru, podobně jako např. mobil.

Sympatickým doplňkem je noční světýlko na dětské jednotce, které můžete vypnout nebo zapnout podle vašeho uvážení. Světýlka jsou většinou velmi slabá a slouží nikoli pro osvětlení místnosti, ale jen proto, aby se miminka ve tmě tolik nebála.
Chůvičky mohou být analogové nebo digitální. Analogové chůvičky jsou vhodné především do méně obydlených míst, jako jsou vesnice. Narozdíl od chůviček digitálních, analogovým nebrání v provozu stromy (pracují většinou na nižších frekvencích) a mají malý počet přenosových kanálů. Digitální chůvičky jsou lépe chráněny proti rušení ostatními přístroji, či chůvičkami.
Videochůvičky jsou vhodné především do menších bytů, jsou více náchylné na rušení, např. mikrovlnek, wifi. Dosah videochůviček je nesrovnatelně menší než u klasických zvukových chůviček. Videochůvičky přenášejí obraz a mohou mít i další funkce. Doporučuje se stálá instalace do dětských pokojů.
Monitor dechu slouží ke snímání pohybů miminka v postýlce. Jakmile snímač nezachytí žádný pohyb, signalizuje alarm. Díky těmto přístrojům se již podařilo zachránit hodně miminek, které postihl syndrom náhlého úmrtí.

.