Dámské hodinky

Dámské hodinky

I když s rozšířením mobilních telefonů došlo k částečnému ústupu hodinek, přesto většina z nás je stále nosí, a to nejenom kvůli jejich praktické funkci, ale i jako módní doplněk. Správně zvolené hodinky zkrátka dotvářejí naši image, a proto si na jejich výběru dejme záležet. Zohledněme účelnost i design. Na trhu najdeme nepřeberné množství hodinek. Obecně se doporučuje držet se osvědčených značek, které jsou zárukou kvality. A jaká jsou další kritéria?

Cena

Rozmyslete si, kolik chcete do hodinek investovat. Někdo dává přednost jednoduchosti a postačí mu hodinky, které ukazují jen čas, jiný naopak požaduje od hodinek maximum funkcí a reprezentativní vzhled. Dámské hodinky se vyrábějí v široké nabídce cenově dostupných modelů, které se hodí ke každému stylu. Dá se říci, že u tohoto sortimentu platí, že ,,dostanete takovou kvalitu, kolik za ni zaplatíte“.

Typ hodinek

Hodinky rozdělujeme podle účelu, pro který jsou určeny. Kritériem výběru je tedy to, kam budeme nejčastěji hodinky nosit. Trávíte hodně času sportem? Pak jsou pro vás to správné

sportovní hodinky. Základem těchto hodinek je datumovka, budík, kalendář nebo stopky. Dražší modely hodinek už mají náročnější vybavení např. výškoměr,  tlakoměr, kompas. Pohodlně se nosí a jsou vyrobeny z odolných materiálů, nejčastěji z plastu. Měli bychom proto vybírat hodinky, které využijeme pro svůj sport a při ostatních outdoorových aktivitách. Tento druh hodinek ale není vhodný pro běžné nošení.

Společenské hodinky tyto hodinky se nenosí jen ve společnosti, ale jsou vhodné pro každodenní nošení, s výjimkou sportovních aktivit. Materiál těchto hodinek může být zlato, stříbro, ocel, titan, platina, safírové sklo. Hodinky mohou mít jak klasický tak velmi netradiční moderní design, který na první pohled zaujme.

Trefou do černého pro vás možná budou univerzální hodinky , které splňují estetické nároky kladené na společenské hodinky a zároveň jsou odolné i při sportu. Pokud tedy dáváte přednost jednoduchosti a nechcete přemýšlet o tom, které hodinky si dát právě dnes na ruku, zvolte univerzální model. Aby vám dlouho vydržel, je vhodné vybírat osvědčené  značkové hodinky s doživotní zárukou.

Materiál

Při výběru dámských hodinek zohledněme také materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Oblíbeným materiálem je ocel. Téměř nevyvolává alergické reakce. Výhodou oceli je také její cena a odolnost. Nevýhodou je vyšší hmotnost.

Titan – je velmi kvalitní lehký kov, který nevyvolává žádné alergické reakce.

Často používaným materiálem je plast. Jeho hlavní předností je, že je to lehký, křehký, antialergický materiál. Hodí nejlépe na sportovní hodinky. Tento typ materiálu se používá také nejčastěji u levných hodinek

Sklíčko

S klasickými sklíčky se už setkáme málokdy. Největší předností krycího sklíčka je jeho odolnost proti poškrábání. Jaké jsou tedy typy současných hodinových sklíček?

plastové – nachází se většinou u všech hodinek, není-li uvedeno jinak. Dá se snadno poškrábat

minerální – obsahuje příměs křemene, má vysokou tvrdost a často je ošetřeno proti poškrábání

antireflexní – je ošetřeno proti odleskům, čitelné i za velkého světla

safírové – sklo s velmi vysokou tvrdostí, tímto sklem jsou vybaveny kvalitnější hodinky

Napájení

V současnosti existuje několik druhů napájení, osvědčené i velmi moderní.

baterie – elektromotorek vykonává potřebnou práci pro posun ručiček pomocí baterie

solární energie – solární panely jsou zabudované pod ciferníkem a přijímají sluneční energii, už není potřeba žádná baterie

Eco – Drive – speciální sklo pohlcuje světlo díky amorfním silikonovým proužkům uvnitř. Není už potřeba žádná baterie.

kinetic – vytváří se energie využitím pohybu lidské ruky. Pohyb paže majitele hodinek vytváří vibrace, které jsou přenášeny do generátoru. Část vyprodukované energie je využita k pohonu strojku, část je uchovávána v integrovaném kondenzátoru. Takovéto uspořádání zaručuje, že se hodinky nezastaví, ani pokud je majitel na několik dní odloží. V případu, že klidové období je delší, zastavuje se pohyb ruček, nicméně uchovávaná energie je dostatečná k obnovení chodu hodinek pouhými několika pohyby.

natahování – strojek pohání natažená pružina svým postupným rozbalováním. Běžné hodinky vydrží jeden až dva dny, ty lepší hodinky až dva týdny.

Funkce hodinek

Hodinky v současné době mohou mít mnoho různých funkcí, které nám mohou usnadnit a zpříjemnit život.

automatické el. podsvícení – při naklonění hodinek směrem k obličeji se automaticky zapne celoplošné podsvícení displeje nebo ciferníku

After Glow – podsvícení hodinek, po stisku ještě 5sec. svítí

datumovka – zobrazuje den v měsíci, může být automatická, dvou ciferníková v malém okénku na ciferníku. Nebo jen analogová ručička ukazující na dané číslo

světové časy – ukazuje čas ve všech časových zónách všude na světě

vodotěsnost – pokud si chcete zakoupit vodotěsné hodinky, dbejte na to, aby výrobce udával také hloubku v metrech nebo tlak v atmosférách, jedna atmosféra odpovídá deseti metrům. Pro běžné plavání jsou vhodné hodinky od 50m do 100m pro potápěče minimálně 200m

výškoměr – vestavěné čidlo tlaku, které přepočítává nadmořskou výšku

barometr – vestavěné čidlo, které měří barometrický tlak (tlak vzduchu)

teploměr – zabudované čidlo pro měření teploty.

Dámské hodinky jsou velmi žádaným zbožím po celý rok a mohou být také vhodným dárkem. Ženy většinou ocení hodinky jednoduché, ale musí podtrhnout jejich krásu, styl a nesmí přebít jejich osobitost.